Сподели

Търсене на имоти

България – сред страните в ЕС с най-висок дял живеещи в собствено жилище

Според Евростат (статистическата служба към Европейската комисия за събиране на информация за страните-членки на Европеския съюз), актуалните предварителни данни за 2015 г. относно статута на владение на жилищния фонд, нареждат България сред десетте страни от общността с най-висок дял население, живеещо в собствени жилища. Страната ни заема седма позиция с дял от 82,3%, който бележи намаление с 2 % спрямо предходната година. В челната десятка сред 28-те страни-членки на ЕС се нареждат Румъния, която е с най-висок дял –96,4%,  следвана  в низходящ ред от Словакия, Хърватска, Литва, Унгария, Полша, България, Латвия, Словения и Естония. Независимо от вариативността на дела население, живеещо в собствени жилища между отделните страни-членки на ЕС,  повече от половината от населението на съюза живее в собствени жлилища, като в жилища с непогасени заеми или учредени ипотеки живеят малко над 27 %, а около 43 процента обитават собствени жилища без заеми и ипотеки. Според вида на обитаваното жилище, малко над 41 % от населението на ЕС живее в апартаменти, около 34 % - в самостоятелни къщи и почти 25 % - в къщи-близнаци.

Сред основните фактори, оказващи влияние върху притежаването на собствено жилище, са установените културни традиции, както и степента на миграционните процеси в различните европейски държави. Българинът традиционно смята притежаването на собствен дом като гаранция за социална стабилност  и сигурност за неговото и на децата му бъдеще.  За продължаването и утвърждаване на тази традиция допринася в значителна степен и благоприятната към настоящия момент банкова политика на предлагане на изгодни ипотечни жилищни кредити с ниски лихвени проценти – между 4,2 и 4,7 %. Що се отнася до миграционния фактор, България е страна с отрицателна миграция – делът на заселилите се в страната ни чужденци е по-малък от този на преселилите се в други страни български граждани, а принципно страните, в които се заселват повече чужди граждани, имат по-ниски дялове население, живеещо в собствени жилища.

Стремежът на българските граждани към придобиване на собствен имот се потвърждава и от данните на пазара от началото на 2016 година за преобладаващ дял на сделките за покупка на първи собствен дом, следвани от сделките за покупка на ново, по-качествено и по-удобно жилище, което да замени вече притежаваното собствено жилище. Тенденцията  за придобиване на собствен имот с ипотечен заем се засилва на фона на почти идентичните месечни разходи за покупка на жилище с ипотечен кредит и за наем, като около 80% от живеещите под наем, решават да закупят апартамент с ипотечен кредит. Купувачите са предимно хора на възраст 35-40 години, с добър жизнен стандарт  и стабилни финансови възможности.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини