Сподели

Търсене на имоти

Европейската комисия: Без ново строителство в Калиакра

В началото на 2016г. Европейският съд осъди България за нарушаване на забраната за строителство в защитена зона „Калиакра“. Страната ни беше обвинена, че не е спазила европейското законодателство за няколко проекта – девет за изграждането на ветрогенератори и един – за голф игрище. Валидността на одобрението за три от тях е изтекла. Първоначалното искане на Европейската комисия беше България да бъде осъдена за близо 600 проекти в зоната – почти 3000 ветрогенератори, къщи, вилни селища, инфраструктурни решения и други. Към днешна дата, Министърът на околната среда и водите е преговарял с еврокомисарите, благодарение на които проектите няма да бъдат спрени, но до края на месец септември тази година, ще трябва да спазим няколко изисквания:
- да гарантираме, че изградената част от системата за ранно предупреждение за прелитащи птици работи;
- да представим график за доизграждането й, в който да присъстват всички оператори на генератори и да се предвидят действия за тези, които все още не са включени;
- да бъде издадена заповед за забрана на строителството в „Комплекс Калиакра“;
- в заповедите за защита на степния хабитат в зони "Калиакра", "Белите скали" и "Било" да бъдат включени гореописаните мерки;
- да бъде финализиран и приет интегриран план за управление на района на Калиакра, съгласно Плана за действие за защита на червеногушата гъска.

В изпълнение на изискванията на ЕК и постигнатите договорености, ако бъдат установени интензивни миграционни потоци, съвпадащи с климатични условия, които могат да предизвикат сблъсък на птици с витлата на генераторите, Министърът ще може временно да преустановява работата на единични или групи от вятърни турбини, или цели ветроенергийни паркове.

Възможно по-скоро ще бъде обявена защитена зона "Комплекс Калиакра", в която ще бъдат опазвани природни местообитания, различни видове растения и животни. Тя ще обхваща землища в районите на Шабла, Каварна и Балчик: с.Тюленово, с.Камен бряг, с.Свети Никола, с.Българево, с.Божурец и с.Топола. Общата площ на територията е над 483 хил.дка, от които малко повече от 437 хил.кв.км са морски пространства. В границите й няма да се разрешава използването на дънни тралиращи и драгиращи средства; изграждането на изкуствени подводни рифове и острови; търсенето и проучването на полезни изкопаеми и други материали, използвани в строителството, както и разкриването на нови концесионни терени за целта, освен ако процедурата за съгласуването им като такива вече не е започнала; забранява се отводняването и преграждането на езера, блата и други естествени водоеми. Издаването на нови разрешения за строеж, ремонт и/или реконструкция се забранява категорично, като изключение се допуска само за обекти, които вече са получили такова преди датата на обнародване на нововъведенията. Кметовете на засегнатите общини са били запознати с нововъведенията лично от ресорния министър, Нено Димов.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини