Сподели

Търсене на имоти

Кои страни имат най-ниски данъци върху недвижими имоти в Европа?

Коронавирусът накара много хора по света да инвестират парите си в закупуването на втори дом и то много често в друга държава. Европейските страни са предпочитани дестинации, но освен да се намери хубаво жилище, трябва да се помисли и за данъците, които ще се дължат за него. „Mansion Global“ и адвокати по данъчно право сравняват ставките в някои от най-актуалните дестинации. От техния анализ се оказва, че най-ниски данъци се дължат за притежаването на недвижими имоти в Естония. Тя има най-ефективната система за данък върху собствеността от европейските държави в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), според данните, публикувани през ноември от Данъчната фондация, ситуирана във Вашингтон, САЩ.

Данъците върху имуществото са един от компонентите на годишния доклад на Данъчната фондация и Международния индекс за данъчна конкурентоспособност, който разглежда и сравнява данъците в страните от ОИСР, която има 37 страни членки.

За извършването на това класиране биват сравнявани данъка върху имуществото, както и тези, свързани с него, включително данъци върху наследството, данъци върху прехвърлянето на собственост и други. Има две причини, поради които Естония се класира толкова добре, според Елке Асен, политически анализатор в Центъра за глобална данъчна политика на Данъчната фондация.
 

 
Първата причина е, че тя има данък върху земята вместо данък върху недвижими имоти. Тоест, не се облага това, което е построено върху земята, така че не обезкуражават бизнесът или физическите лица да строят върху тази земя, посочва експертът. Страната се класира добре и заради липсата на други данъци, като данък богатство. Заради данъчната си ефективност, инвестиции се правят и в недвижими имоти в Швеция и Словакия, които също се класират сред първите пет страни в Индекса. От друга страна, най-лошо се е представила Италия. Данъците върху недвижимите имоти в Италия са относително високи и освен това се облагат самите сделки, имуществото, притежавано в чужбина и наследството, наред с още други налози. На ниски позиции остават и данъците върху недвижими имоти в Испания, Швейцария и Великобритания, като съответно са на 35-то, 34-то и 33-то място в списъка с общо 36 държави. На 21-во място се нарежда Турция, на 32 – Гърция, а България изобщо не фигурира в експертното проучване. Елке Асен е посочила също, че Европа като цяло има относително ниски данъци върху имуществото в сравнение с други региони. Например, данъците върху собствеността съставляват само около 4,6% от приходите на населението в Европа, докато в САЩ делът им е 12,2%.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини