Сподели

Търсене на имоти

Нови правила във Великобритания ще усложнят работата на брокерите

Специалистите от имотната сфера във Великобритания очакват усложняване на условията за работа на пазара. Властите на Обединеното кралство утвърдиха правила, според които имотните агенти са задължени да правят щателна проверка на своите клиенти. Целта на нововъведенията е да се усложни достъпът до местния имотен пазар на терористи, корупционери и мошеници, предава Ham&High Property.
 
Стивън Баркли, секретар на държавната хазна на Великобритания: «Новите правила са насочени към защита на националната сигурност на нашата страна, ние се борим с терористи и други престъпници. Нововъведенията ще защитят нашата финансова система, както и британците».
 
Имотният пазар във Великобритания е един от най-горещите и скъпите в света. Различни неправителствени организации твърдят, че посредством британски имоти се изпират огромно количество парични средства. По данни на Transparency International, само в Лондон близо 40 000 обекта принадлежат на офшорни компании. Правителството на Великобритания вече заявяваше за плановете си да усложни достъпа на чуждестранните компании до местния имотен пазар.
 
Според новите правила брокерите са задължени да съобщават на полицията и други компетентни органи за всякаква подозрителна дейност, в това число и за подобни сделки с недвижими имоти. Брокерите встъпват с клиентите в делови отношения, те трябва да са уверени в законността на сделката, както и че при сделката не става дума за изпиране на пари.
 
Хенри Прайър, имотен агент: «Не е тайна, че Лондон винаги е бил предпочитан имотен пазар за мощеници от цял свят. Когато говорим за корупция, трябва да разбираме, че отговорността лежи не само върху купувача, но и върху всички участници в сделката».
 
Фактически, новите правила на имотния пазар във Великобритания увеличават административната отговорност на брокерите. Също така специалистите смятат, че заради щателните проверки ще се увеличат и сроковете на транзакциите.
 
На пазара купувачът има възможност да запази анонимност, но досега агенциите за имоти не осъзнаваха своята отговорност, смята Хенри Прайър. По думите му, през 2015 година във Великобритания са извършени 1,2 млн. сделки с имоти, но Националната агенция по престъпност е получила само 355 съобщения за подозрителни сделки, докато броят на съмнителните сделки е бил много повече, предполага Хенри Прайър.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини