Сподели

Търсене на имоти

Нов дневен ред на градовете ще насърчава устойчивото им развитие във все по-урбанизирания глобален свят

По време на Третата конференция на ООН по въпросите на жилищната политика и устойчивото градско развитие, която се проведе преди броени дни в столицата на Еквадор - Кито, беше одобрена Декларация за приемане на Нов дневен ред за градовете. Предвижда се Новият дневен ред да формира обща визия и да служи като политически ангажимент на държавите за насърчаване и осъществяване на устойчиво развитие на градовете и населените места във все по-урбанизирания глобален свят. Прогнозата до 2050г. е за почти двойно увеличаване в световен мащаб на динамично растящото население в големите градове, което от своя страна превръща урбанизацията във водеща тенденция на 21-ви век. Това налага необходимостта от мерки за гарантирана устойчивост по отношение на жилищния фонд, инфраструктурата, основните услуги, образованието, работните места, безопасността на храните и здравеопазването, културното и природното наследство, намаляването и управлението на риска от бедствия.
 
Според българския представител на световния форум – министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, договарянето на Новия дневен ред за градовете ще има ключова роля за тяхното развитие през следващите 20 години. За успешното прилагане на Новия дневен ред ще е необходимо мобилизиране на всички финансови и специфични инструменти, с които отделните държави разполагат. Предвид връзката между процесите на провеждане на жилищна политика и на устойчиво развитие, Новият дневен ред за градовете следва да е в пълно съответствие с Дневния ред за устойчиво развитие 2030, а предизвикателствата пред планирането и управлението на населените места в контекста на глобалното развитие, да се обсъждат на най-високо световно ниво.
 
Сред формулираните в рамките на Конференцията пет ключови елемента за успешно изпълнение на Новия дневен ред за градовете, с особена важност се откроява комбинирането на традиционни начини за финансиране с креативни и гъвкави финансови инструменти от типа на публично-частното партньорство, финансовия инженеринг, участието на различни финансови институции и на общините. В пряка връзка с този елемент е наличието на висок институционален капацитет на общините и градовете и възможността за предоставяне на ноу хау, финансова и техническа помощ, сътрудничество с публични власти и заинтересовани страни, обмяна на опит. Важни елементи в процеса на устойчиво развитие са също задълбочаването на връзките между градските и селските райони, както и осигуряването на специална подкрепа за по-слабо развитите страни. Като се има предвид, че всички мерки за устойчиво градско развитие са в полза на хората, осигуряването на публичност и прозрачност при тяхното прилагане е петият, но не последен по важност елемент.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини