Сподели

Търсене на имоти

Разкриха подвеждащи твърдения за новите стадиони в Катар, построени за Световното първенство по футбол - 2022 г.

Организаторите на Световното първенство по футбол 2022 в Катар бяха обвинени, че са давали подвеждащи обещания относно въглеродната неутралност на събитието, като значително са подценили емисиите, свързани с новопостроените стадиони. Твърденията, че турнирът ще бъде „първото Световно първенство на ФИФА с неутрален въглероден отпечатък в историята“ са „премислени“ и разчитат на „креативно счетоводство“, според доклад, публикуван от „Carbon Market Watch“. Установено е още, че емисиите от новите спортни съоръжения за Първенството, включително стадионите „Al Wakrah“ на Заха Хадид и „Lusail“ от „Foster + Partners“, са до 8 пъти по-високи от посочените. Освен това, проверяващите са констатирали, че схемите за компенсиране на тези емисии имат „ниско ниво на екологична цялост“. Политическият анализатор и автор на доклада, Жил Дюфрасне е коментирал, че „според доказателствата, емисиите от това Световно първенство по футбол ще бъдат значително по-високи от очакваното от организаторите и е малко вероятно въглеродните кредити, закупени за компенсиране на тези емисии, да имат достатъчно положително въздействие върху климата“.
 

Стадион „Al Wakrah“ на Заха Хадид


 
Световно първенство в Катар 2022, което трябва да започне през ноември, е първият опит на ФИФА да разработи стратегия за устойчивост в сътрудничество със страна-домакин, с цел да направи турнира напълно въглеродонеутрален. Първо го превърнаха в „най-компактното Световно първенство в съвременната история“ и поставиха всички места в рамките на 50 километра от центъра на града в столицата на Катар, Доха. Това елиминира необходимостта играчи, посетители и длъжностни лица да вземат вътрешни полети, позволявайки им да останат в едно и също място по време на турнира и така да намалят емисиите при пътуване. Фокус е бил поставен и върху използването на водещи устойчиви строителни стандарти, практики за управление на отпадъците и водите, и решения за ниски емисии при строежа на съоръженията – от общо 8 стадиона, 7 са били построени от нулата. Всички те отговарят на стандартите за енергийна и водна ефективност, според организаторите, и са на път да достигнат четиризвезден рейтинг в Глобалната система за оценка на устойчивостта (GSAS) – катарският еквивалент на сертификатите за зелени сгради като LEED и BREEAM. Някои от стадионите ще бъдат частично осветени с възобновяеми енергийни източници.
 
Като се вземат предвид всички тези мерки, Световното първенство по футбол в Катар е определено да отдели 3,6 милиона тона въглероден диоксид, според доклад, публикуван от организаторите. Това обаче вече е с 1,5 милиона тона повече, отколкото са генерирани по време на Световното първенство по футбол през 2018 г. в Русия и повече, отколкото цяла Исландия изхвърля за една година. В резултат на това, въглеродните кредити, които се закупуват от организаторите, няма да са достатъчни, за да компенсират действителните емисии от събитието, предава „Dezeen“. Тъй като светът се стреми да достигне нетни нулеви емисии до 2050 г. в последен опит за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, временни мегасъбития като Световното първенство по футбол стават все по-обследвани заради безотговорното им използване на ресурсите.

Миналата година Олимпийските игри в Токио бяха обвинени в подобни усилия за озеленяване, след като организаторите заявиха, че събитието ще бъде „най-зеленото в историята“.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини